CTK/PLUSKA.SK: Soros: Aktivity slovenskej vlády na pomoc Rómom boli slabé

Kritika bývalých vlád za nečinnosť pri začleňovaní Rómov do spoločnosti, podpora rómskych elít v razantnej obhajobe svojej komunity, ale aj vtip a nadhľad dominovali dnešnému vystúpeniu svetoznámeho finančníka a filantropa Georgea Sorosa v Bratislave.

Soros pri hodnotení päťročného fungovania projektu otvorene priznal, že nepriniesol očakávané výsledky. "Nefungoval tak dobre ako som si myslel aj preto, lebo vlády veľmi veľa neurobili," dôvodil zakladateľ siete nadácií otvorenej spoločnosti. Upozornil, že slabé boli najmä aktivity slovenskej vlády. "Vyvíjala veľmi formálne iniciatívy, nič podstatné sa neudialo," zhodnotil milionár, známy svojimi nekompromisnými vyjadreniami.

Zároveň vyzval predstaviteľov rómskych elít, aby pokračovali v obhajobe Rómov a vysvetľovaní."Nemôžeme očakávať, že slovenská spoločnosť zo dňa na deň zmení svoj postoj voči Rómom. (...) stereotypy sú silno zakorenené. Myslím si, že Rómovia, ktorí sú schopní sa obhajovať a viesť diskusiu, by mohli situáciu zmeniť," dodal.

Čítajte viac: CTK/PLUSKA.SK: Soros: Aktivity slovenskej vlády na pomoc Rómom boli slabé (20.10.2010)