G. Soros vicepremiérovi: "Potrebujeme spoločnú európsku rómsku stratégiu"

Potrebujeme spoločnú európsku rómsku stratégiu,“ konštatoval dnes George Soros,  filantrop a finančník, zakladateľ medzinárodnej siete Nadácií otvorenej spoločnosti na stretnutí s Rudolfom Chmelom, podpredsedom vlády SR pre ľudské práva a národnostné menšiny. Stretnutie sa uskutočnilo v rámci jeho dvojdňového pobytu na slovensku, ktorý iniciovala Nadácia otvorenej spoločnosti (NOS-OSF)

zdieľané foto: www.parameter.sk
Hlavnou témou rokovania G. Sorosa s vicepremiérom bola rómska problematika a jej riešenie v krajinách Európskej únie, Ako sa konštatuje vo vyhlásení kancelárie vicepremiéra, G  Soros v tejto súvislosti povedal,  že nedávne udalosti vo Francúzku, ktoré upriamili pozornosť celej Európy na rómsku problematiku, musíme využiť na pozitívne ciele. Vyjadril svoju ochotu obnoviť vzťahy so slovenskou vládou a intenzívne spolupracovať. Podľa neho proces integrácie Rómov treba naštartovať v oblasti vzdelávania, a to už od ich útleho detstva. Soros podporuje napríklad vytváranie špeciálnych internátnych škôl pre Rómov a takýmto projektom by poskytol aj finančnú pomoc.

Vicepremiér R. Chmel informoval G. Sorosa o predstavách novej slovenskej vlády v oblasti rómskej problematiky a o pripravovaných legislatívnych zámeroch v menšinovej politike, vrátane novely zákona o používaní jazykov národnostných menšín. „Chceme znížiť 20-percentnú hranicu na desať percent, aby aj Rómovia mohli v úradnom styku používať svoj materinský jazyk,“ vysvetlil podpredseda vlády SR, ktorý už dávnejšie v tejto súvislosti oznámil, že novela by sa dotýkala aj okolo 100 obcí s rómskou menšinou.

Popoludní sa G. Soros zúčastnil na odbornej diskusii Výzvy spoločnej európskej rómskej politiky. Diskutovali aj Anton Marcinčin, poslanec NR SR, autor štúdie Straty z vylúčenia Rómov, Janette Maziniová, projektová manažérka pre vzdelávanie a inklúziu Rómov, IUVENTA, Mgr. Marek Hojsík, generálny riaditeľ, Fond sociálneho rozvoja.

(sgh)