PRAVDA.SK: Dávky v núdzi majú byť podmienené prácouMali by sa už prestať zneužívať na pampersky či lety do Londýna. To tvrdí o dávkach v hmotnej núdzi štátna tajomníčka rezortu práce Lucia Nicholsonová (SaS).
Po novom by sa prideľovaná dávka mala rozdeliť na dve úrovne. Na prvú, tzv. solidárnu, by mal nárok každý občan, ktorý sa v hmotnej núdzi ocitol. Ministerstvo chce  pritom dôkladne vypočítať "absolútne minimum", ktoré mu umožní prežiť. "Druhá časť dávky však bude zásluhová, v plnej miere viazaná účasťou na aktivačných či verejnoprospešných prácach," doplnila.
Aktivačný príspevok k základnej dávke v hmotnej núdzi sa síce vypláca aj dnes, ministerstvo však chce poberateľov viac motivovať k aktivite.
Podľa sociologičky SAV Moniky Čambálikovej bude  preto pre niektoré sociálne skupiny zložité vyžiť z dávok ešte nižších. "Pridaním ďalších obmedzení sa len zväčší stigmatizácia poberateľov dávok v spoločnosti. Budú sa správať neracionálne, snažiť sa obchádzať zákony," varuje Čambáliková. Podľa nej je zneužívanie dávok spomínané Nicholsonovou skôr výnimkou, žiadny "luxus" sa z nich vyťažiť nedá.

Čítajte viac: PRAVDA.SK: Dávky v núdzi majú byť podmienené prácou (20.10.2010)