ROMOVIA.EU: George Soros v TA3 o projekte sociálnej inklúzie Rómov


Hosťom relácie Téma dňa na TA3 bude dňa 20. októbra 2010 americký finančník a známy filantrop George Soros, zakladateľ medzinárodnej siete Nadácií otvorenej spoločnosti. V diskusii s moderátorom Petrom Bielikom bude maďarský rodák v štúdiu TA3 hovoriť najmä o projekte sociálnej inklúzie Rómov. Podľa avizovaných plánov by chcel Soros vytvoriť v Európskej únii spoločné sociálne štandardy, pričom touto myšlienkou sa začal zaoberať najmä po deportáciách Rómov z Francúzska.

Téma dňa patrí medzi nosné publicistické relácie televízie TA3. Reflektuje aktuálne témy daného dňa z rôznych oblastí života s cieľom odhaliť príčiny a dopad konkrétnych udalostí na ľudí. V programovej štruktúre spravodajskej televízie je zaradená v pracovných dňoch s vysielacím časom o 19:55 h.

V popoludňajších hodinách bude G. Soros účastníkom odbornej diskusie Výzvy spoločnej európskej rómskej politiky.  Diskutovať budú:  Anton Marcinčin, poslanec NR SR, autor štúdie Straty z vylúčenia Rómov, Janette Maziniová, projektová manažérka pre vzdelávanie a inklúziu Rómov, IUVENTA,  Mgr. Marek Hojsík, generálny riaditeľ, Fond sociálneho rozvoja. Diskusiu moderuje Alena Pániková, riaditeľka NOS-OSF.

George Soros od roku 1979 rozvíja svoje filantropické aktivity. V tomto období začal poskytovať financie africkým študentom na to, aby mohli študovať počas apartheidu v Južnej Afrike na Univerzite v Kapskom Meste. V súčasnosti je predsedom Open Society Institute a zakladateľom siete filantropických organizácií, aktívnych vo viac ako 50 krajinách sveta. V roku 1992 založil George Soros Stredoeurópsku univerzitu (Central European University), ktorej hlavným sídlom je Budapešť.

(r)