ROMOVIA.EU.: Na Stredoeurópskom fóre 2010 aj o Rómoch a koreňoch hnevu...

Aké je to byť menšinou v Strednej Európe? Aké je to byť Rómom? Prečo odtiaľto Rómovia túžia odísť a prečo nemajú kam? Čo hovorí problém Rómov o spôsobe nášho myslenia, o našich demokratických systémoch, čo hovorí o Európe?
Aj na tieto otázky sa pokúsia hľadať odpovede účastníci druhého ročníka Stredoeurópskeho fóra, ktoré bude 5. a 6 novembra 2010 Mestskom divadle P.O. Hviezdoslava v Bratislave. Vstup na konferenciu je voľný. Záujemcovia sa môžu registrovať cez kontaktný formulár.

Toto prestížne podujatie organizuje občianske združenie Projekt Fórum v spolupráci s Knihovnou Václava Havla a množstvom inštitúcií, za účasti verejnosti diskutovať bude viac ako dvadsať spisovateľov a intelektuálov. Medzi hosťami Stredoeurópskeho fóra 2010 bude profesor Zygmunt Bauman, profesor Claus Offe, Adam Michnik, Karel Schwarzenberg, český spisovateľ Jáchym Topol, francúzsky spisovateľ a čerstvý laureát Goncourtovej ceny za prvý román Laurent Binet, Michael Kocáb, či maďarský esejista László F. Földényi alebo Andrej Dynko, najvýraznejší predstaviteľ nezávislej žurnalistiky v Bielorusku.

Účastníci 1. panela s názvom Korene hnevu sa zamerajú na hľadanie odpovedí vo vzťahu k Rómom. Diskutovať budú sociológovia Zygmunt Bauman (Leeds) a Günter Ogris (Viedeň), spisovatelia György Dragomán (Budapešť), Mircea Cartarescu (Bukurešť), Jáchym Topol (Praha) i učiteľka a držiteľka Novinárskej ceny NOS Jeanette Maziniová (Bratislava). Moderátokou panela je spisovateľka Slavenka Drakulić (Štokholm - Záhreb).

Hlavnou témou celého podujatia je hľadanie odpovedí na otázku Ako zostať slobodní.

V paneloch podujatia sa ich účastníci budú okrem rómskej problematiky venovať aj témam politiky (Akú rolu hrajú ideológie v ére, v ktorej sa moc presúva z politiky k ekonomike? Chýli sa éra klasickej politiky ku koncu? Aké šance majú občania zasahovať do verejného života a ako môžu zostať slobodní? Aké veľké je pokušenie zrieknuť sa kritického myslenia?), vrátia sa k udalostiam spred 40 rokov (Dvadsiateho piateho augusta 1968 na moskovskom Červenom námestí demonštrovalo osem občanov Sovietskeho zväzu proti okupácii Československa. Ich protest po piatich minútach rozohnali. Demonštranti skončili na dlho vo väzniciach, táboroch a psychiatrických liečebniach.) a ďalším otázkam (Ako Stredná Európa naloží so svojou skúsenosťou trpnej obete dejín? Bude schopná trvať na hodnote ľudských práv? A akú rolu bude zohrávať v multipolárnom svete?)

Súčasťou Stredoeurópskeho fóra 2010 sú tiež dve výstavy: Cesty Petra Župníka a v priestoroch Starej tržnice výstava Daniela Fischera Vynáranie - pocta ôsmim ruským hrdinom, ktorí v auguste 1968 protestovali na Červenom námestí proti sovietskej invázii do Československa.

Podrobné informácie o programe a jeho účastníkoch nájdete aj na stránke podujatia: Stredoeurópske fórum 2010.(sgh) (c) romovia.eu