SITA/AKTUALITY.SK: ĽPR o právnu pomoc žiadajú väčšinou Rómovia

So žiadosťou o bezplatnú právnu pomoc sa na občianske združenie Ľudia proti rasizmu (ĽPR) obrátilo od  začiatku roka viac ako 30 ľudí. Vo väčšine prípadov boli terčom násilia alebo nerovného zaobchádzania Rómovia. Málokedy sa však na ĽPR obrátili Rómovia, ktorí žijú v osadách.
"Vnímame to tak, že tí si už úplne zvykli na to, že ich pohyb po obci je obmedzený, že sú vylúčení z okruhu služieb, trhu práce či obeťou zvláštnych praktík," povedala pre agentúru SITA predsedníčka a právnička ĽPR Irena Bihariová. Na združenie sa podľa nej skôr obracajú Rómovia, ktorí sú spoločensky integrovaní a  "paradoxne práve ich majorita trestá za to, že má problémy s inými príslušníkmi rómskej minority".
Linka právnej pomoci funguje zhruba od novembra roka 2009. Možno zavolať na telefonickú linku 02/16 356, spoplatňovanú ako bežný hovor do  Bratislavy. Na združenie sa možno obrátiť aj e-mailom na adresu pomoc@rasizmus.sk. "Ideálnejšie je, keď sa na nás klient obráti e-mailom, pretože mu v ňom môžeme presnejšie rozpísať celú postupnosť krokov a úkonov, a on sa k tejto navigácii môže kedykoľvek vrátiť a  skontrolovať si, či sa v jeho veci koná naozaj tak, ako by sa podľa právnom garantovaných štandardov malo," povedala Bihariová.

Čítajte viac: SITA/AKTUALITY.SK: RASIZMUS: ĽPR o právnu pomoc žiadajú väčšinou Rómovia (21.10.2010)