SME.SK: Súd určil pre Natálku milióny bolestného. Nedostane ale asi nič.

Teoreticky je od stredajšieho dopoludnia iba trojročná Natálka Kundriková milionárkou. Rozhodnutie krajského súdu jej pridelilo odškodné vo výške 9,5 milióna korún. Peniaze asi ale hneď tak ľahko neuvidí a je otázkou, či vôbec niekedy.

Podľa zákona budú útočníci Natálke môcť splácať iba dvanásť percent z toho, čo si vo väzení prípadne zarobia. A pretože vítkovskí podpaľači prakticky nemajú žiadny majetok, dlhy budú splácať len zo zárobkov.

Splácať jej ich bude štvorica mužov, ktorá v noci z 18. na 19. apríla minulého roka zaútočila na dom vo Vítkove. A tí by mali podľa rozhodnutia súdu stráviť nasledujúcich dvadsať až dvadsaťdva rokov vo väzení.


Čítajte viac: SME.SK: Súd určil pre Natálku milióny bolestného. Nedostane ale asi nič.  (22.10.2010)

Ako dnes pripomenul český denník Mladá fronta DNES (MFD), Klaus ako premiér, respektíve jeho vláda, 16. mája 1995 poverila ministra spravodlivosti, aby navrhol vyššie trestné sadzby za rasovo motivované trestné činy.
Klaus tak vtedy reagoval na rasovú vraždu Róma Tibora Berkiho, otca piatich detí, ktorého v jeho byte bezdôvodne na smrť dobili bejzbalovou palicou štyria skíni. Zákon neskôr umožnil trestať rasovú vraždu až doživotím.
O to menej pochopiteľná je podľa MFD reakcia súčasného prezidenta Václava Klausa, ktorý po vynesení rozsudku v kauze Vítkov označil tresty za nečakane vysoké a vyjadril pochybnosť o tom, či výška trestu bude mať očakávaný varovný efekt a zabráni opakovaniu podobných trestných činov.

Čítajte viac: TASR/SME.SK: Podľa Mladej Fronty Klaus v kauze Vítkov popiera sám seba (22.10.2010)