TASR/ZIVOTPO.SK: SPIŠSKÁ KAPITULA: Rómska problematika sa dá riešiť pozitívnym prístupom

Rómsku problematiku v marginalizovaných komunitách je potrebné riešiť na základe pozitívnych prístupov a prezentovaním úspešných projektov práce s týmito komunitami. Myslí si to Laco Oravec z Nadácie Milana Šimečku.

„Vstupom do Európskej únie sa zvýšil prílev peňazí na rómsku problematiku, je však potrebné povedať, že vládne skôr taká všeobecná skepsa a mnoho tých peňazí je premrhaných, “ povedal Oravec. Jedným z dôvodov je podľa neho mimoriadne administratívna náročnosť projektov a byrokracia. „V celom systéme prevažuje forma nad obsahom, nikoho nezaujíma, že ako sa to robí, ako kvalitne, “ doplnil. To frustruje nie len obce, ale aj mimovládne organizácie, ubúda energia a aktivita v tomto smere.
Problémom sú aj existujúce pochybné organizácie a konzultačné spoločností, ktoré sa o Rómov vôbec nezaujímajú a efekt tým uniká. Ďalší dlhodobý problém je v zisťovaní etnických dát. „Jeden z ďalších problémov je prístup politikov a celková spoločenská atmosféra, ktorá dnes nepraje realizácii rôznych programov pre Rómov, predovšetkým tých pozitívnych, “ zdôraznil Oravec. Je to podľa neho silne demotivačný faktor. Neexistuje spoločenská zhoda, ako problémy riešiť, aby nevznikali ďalšie.  

Čítajte viac: TASR/ZIVOTPO.SK: SPIŠSKÁ KAPITULA: Rómska problematika sa dá riešiť pozitívnym prístupom (29.10.2010)