WEBNOVINY.SK: Na Slovensko príde z Nórska 80 miliónov €

Slovensko-nórske vzťahy sú na veľmi dobrej úrovni, na dnešnej tlačovej konferencii po rokovaniach to zhodne konštatovali prezident SR Ivan Gašparovič a nórsky kráľ Harald V. Témou rokovaní bola aj situácia Rómov a využívanie prostriedkov tzv. nórskych grantov.

Nórsko je jedným z najväčších podporovateľov občianskej spoločnosti v regióne. Nórska vláda alokovala pre Slovensko viac ako osem miliónov eur na zriadenie nového fondu pre mimovládne organizácie. Špeciálne je zameranie na rómsku populáciu, jej výzvy zahrnie relevantný program.

Diskutovalo sa aj o účasti vojakov v misiách NATO a OSN, vzťahoch k Balkánu, tiež o migrácii a o Rómoch. Problematika Rómov nemôže byť "postavená špecifikovane ako problematika niektorej krajiny v rámci Európy", povedal na tlačovej besede Ivan Gašparovič. Keď každá krajina rieši tento problém individuálne, vždy sa nájdu skupiny alebo organizácie, ktoré budú tvrdiť, že sa porušujú občianske práva, myslí si prezident. Preto podľa Gašparoviča "musíme vytvoriť spoločnú politiku európsku, aby k takejto situácii nedošlo a musíme ju vzájomne rešpektovať".

Čítajte viac: WEBNOVINY.SK: Na Slovensko príde z Nórska 80 miliónov € (26.10.2010)