ROMOVIA.EU/WEBNOVINY.SK: Rómsku osadu v Plaveckom Štvrtku asi čaká búranie

foto: archív urk

Napätú situáciu v Plaveckom Štvrtku začal riešiť aj splnomocnenec vlády pre rómske komunity Miroslav Pollák. 
Čítajte tiež:
PLAVECKÝ ŠTVRTOK: Riešenie problémov rómskej osady (chronológia)

Hoci aj po rokovaní starosta obce Ivan Slezák trvá na búraní domov v nelegálnej rómskej osade, ktoré sú postavené v ochrannom pásme plynovodu, pripustil spoluprácu s terénnymi sociálnymi pracovníkov. "Nemám preverené, ako takáto pomoc funguje. Viem, že v určitých obciach to ide, na druhej strane sú obce, ktoré s tým majú problémy," povedal s tým, že "a priori nie je proti." Pollák poznamenal, že takéto súhlasné stanovisko počuje prvý raz.
SPLNOMOCNENEC: Stanovisko Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity k riešeniu situácie v rómskej osade v Plaveckom Štvrtku (dokument)
Splnomocnenec vlády pre rómske komunity dnes vyzval starostu obce, aby sa zdržal akýchkoľvek náhlych, radikálnych vyjadrení alebo činov, ktoré by ešte viac mohli vyhrocovať situáciu a boli by zároveň zlým príkladom pre iné obce. Rokovania sa týkali najmä nelegálnych stavieb na území obce, ktorých udržanie je aj podľa Polláka dlhodobo nemožné. "Čo nás ale viac zaujíma a trápi, je to, čo sa stane s ľuďmi na druhý deň po zbúraní," zdôraznil Pollák s tým, že aj keď by sa búralo v súlade s jedným zákonom, sú však v hre aj ďalšie, napríklad o ochrane dieťaťa, či náhradnom bývaní. "Nemôžeme uprednostňovať dodržiavanie len jedného zákona," dodal.

Slezák však zopakoval, že obec nemá záujem na budovaní novej rómskej osady. Nemá na to ani peniaze, ani pozemky, zdôraznil. V najbližších mesiacoch podľa Polláka nie je možné nič búrať. Podľa Slezáka je tiež predčasné hovoriť, že sa začne búrať hneď, ako sa podarí dať všetky záležitosti do súladu so zákonom.

Čítajte viac: WEBNOVINY.SK: Rómsku osadu v Plaveckom Štvrtku asi čaká búranie (26.10.2010)