GEMERLAND.SK: F. Máté: Museli sme pristúpiť k prepúšťaniu na úrade

Novým prednostom Obvodného úradu v Rimavskej Sobote je od 14. októbra František Máté, okresný, predseda strany Most-Híd a bývalý starosta obce Kaloša. Ako sám tvrdí, o tejto funkcii neuvažoval. V pláne mal ukončiť svoje pôsobenie ako starosta a podnikať
v oblasti hipoterapie. Lenže ho oslovili členovia strany, aby sa ujal funkcie prednostu. Nakoľko mal určité predstavy a chuť urobiť niečo pre okres, ponuku prijal. S Františkom Mátém sme sa pozhovárali o tom, čo v súčasnosti rieši ako prednosta obvodného úradu.

V našom regióne je vypuklá aj rómska otázka. Máte predstavu, ako ju riešiť?

-Šestnásť rokov som bol starostom obce, kde je 70 % rómskej populácie. Snažil som sa s nimi tak komunikovať, aby nemali pocit, že ich podceňujeme alebo odsúvame na okraj, čo prinášalo pozitívne výsledky. V prvom rade treba zmeniť ich myslenie, lebo Rómovia si aj po nežnej revolúcii mylne myslia, že štát im pomôže. Zmenu myslenia však treba začať od detí. Kým Rómovia nebudú vidieť príklad z vlastných radov, že niekto od nich niečo dokázal, že je napr. z neho doktor či učiteľ, tak sa ani nezmenia. Pre nich je totiž príklad rodič poberajúci sociálne dávky, ktorý nikde nepracuje.

Čítajte viac: GEMERLAND.SK: F. Máté: Museli sme pristúpiť k prepúšťaniu na úrade (8.11.2010)