ROMOVIA.EU: 25-ročnú púť 100-členného budapeštianskeho cigánskeho symfonického orchestra, ktorý dnes oslavuje svoje založenie, naštartoval "koncert" na rozlúčke s kráľom primášov Sándorom JarokomBudapeštiansky cigánsky symfonický orchester (The "Budapest Gypsy Symphony Orchestra", in Hungarian "Szaztagú Cinanyzenekar" (100 - head Gypsy Orchestra) je najväčší cigánsky symfonický orchester na svete.
Vznikol "náhodou" - po smrti jedného z najznámejších primášov  - kráľa primášov Sándora Jaroku v apríli 1984. Na jeho pohrebe medzi stovkami smútiacich boli aj maďarskí rómski hudobníci, ktorí na kare začali improvizovane hrať. 
Po siedmich mesiacoch založili Budapeštiansky cigánsky orchester a  2. novembra v roku 1985  boli oficiálne zaregistrovaní ako jedno z prvých rómskych kultúrnych združení. Po 23 skúšobných koncertoch mali 22. marca 1986 oficiálny debut v Budapešti. Lístky na ich vystúpenie boli vypredané už pred koncertom a koncert bol považovaný za ich priekopnícky úspech, ktorý zaplnil titulky všetkých médií.
Neskôr sa premenovali na 100 - členný cigánsky orchester a za 25 rokov svojej existencie majú za sebou stovky vystúpení po celom svete a niekoľko desiatok významných ocenení.Vedúcim orchestra až do svojej smrti v októbri 1997 bol Laszlo Berke, dirigent Národného maďarského štátneho orchestra. Jemu sa pripisujú zásluhy za to, že členmi Budapeštianskeho cigánskeho symfonického orchestra sú najlepší hudobníci. Mená ako Lakatos, Lendvai Csócsi, Boross, Berke - sú "smotánkou" maďarských rómskych hudobných dynastií.Členmi orchestra sú Rómovia, ktorých snahou je zachovanie hudobného kultúrneho dedičstva. V ich repertoári majú nezastupiteľné miesto tak skladby klasickej hudby (Liszt, Bartók, Kodály, Brahms, Sarasate, Strauss), ako aj slávne maďarské cigánske čardáše, ktoré sú zosobnením tradičnej ľudovej hudby.
Orchestru sa klaňajú tisícky divákov vo všetkých najznámejších koncertných sálach na celom svete.
Za svoje CD a DVD nosiče získali 7 platinových a 15 zlatých ocenení.
Na Slovensku sa koncert tohto svetoznámeho zoskupenia uskutoční 13 decembra 2010 o 19.00 h v ŠH Pasienky. Hosťom slávnostného koncertu bude MÓNIKA RIGÓ - kŕáľovná cigánskych piesní, ktorá nedávno vydala CD .

Viac informácií (v maďarčine): 100 Tagú Cigányzenekar/v angličtine: Budapest Gypsy Symphony Orchestra/100 Violins
Domovská stránka: Budapest Gypsy Symphony Orchestra