TASR/SME.SK: Prezidenti V4 našli v Karlových Varoch spoločnú reč

Prezidenti štyroch krajín Vyšehradskej štvorky dnes v západočeských Karlových Varoch zdôraznili potrebu ďalšej vzájomnej spolupráce a koordinácie svojich postojov v rámci Európskej únie.

Otázku budúcej spolupráce krajín zoskupenia - i v rámci EÚ - pri riešení problematiky rómskych obyvateľov na stretnutí prezidentov V4 v Karlových varoch nastolil prezident SR Ivan Gašparovič. Prezidenti na záverečnej tlačovej konferencii potvrdili, že s výnimkou Poľska tento problém vnímajú ako aktuálny a dlhodobý. Prípadné konkrétne návrhy partnerov je však pripravený podporiť aj poľský prezident Bronislaw Komorowski.

"Rómsku otázku cítime a aj sa ju snažíme vo svojich krajinách riešiť. Rozumiem pánovi prezidentovi Gašparovičovi a jeho návrhu, aby sa to posunulo na európsku úroveň a v tomto zmysle je to jasné. Stále zabúdame, že každý ďalší integračný krok v Európe, vítaný drvivou väčšinou našich občanov, má svoje náklady. A v tomto zmysle Schengen posunul rómsku otázku z otázky jednotlivých krajín na celoeurópsku úroveň to je novinka rómskej problematiky v ostatných rokoch. V tomto zmysle keby nebolo Schengenu, nebolo by masového exodu Rómov do Francúzska, že? Takže to všetko spolu súvisí," vysvetlil svoje videnie problematiky Václav Klaus.

Čítajte viac: TASR/SME.SK: Prezidenti V4 našli v Karlových Varoch spoločnú reč (6.10.2010)